ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

 ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

جریان شناسی نفاق

جریان شناسی نفاق

کتاب جریان شناسی نفاق به روایت تصویر

دهه 50 و 60

پيشينه مجاهدين خلق با ادعاهاي آن درتضاد است

پيشينه مجاهدين خلق با ادعاهاي آن درتضاد است

به‌نقل از: آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا

 

يکي از اسناد دادگاه استيناف آمريکا  به تاريخ 25ژوئن1999 به گزارش اطلاعاتي آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (CIA) درباره مجاهدين خلق اشاره مي‌کند. CIA در اين گزارش مجاهدين خلق را بزرگ‌ترين و فعال‌ترين گروه مخالف ايراني معرفي مي‌کند که هدف اصلي آن براندازي دولت ايران و پس از آن پايه‌گذاري يک جمهوري غيرديني است.

شاخصه‌هاي سوابق مجاهدين خلق، خشونت و تروريسم است که با ادعاي خود مبني‌بر حمايت از آرمان‌هاي دموکراتيک درتضاد است. اين گروه در اوايل دهه 1960 تشکيل شد و پيشينة آن با فعاليت‌هاي ضدغربي آميخته است.

مجاهدين خلق، آيت‌الله خميني را در سرنگوني شاه سابق ايران کمک کرد. به‌عنوان بخشي از اين تلاش‌ها، آن‌ها حداقل 6 شهروند آمريکايي را کشتند، از تسخير سفارت آمريکا حمايت و با آزادي اسراي آمريکايي مخالفت کردند. مجاهدين خلق، در سال 1972 در بيش از ده نقطه تهران بمب‌هاي ساعتي منفجر کردند. اين انفجارها در مکان‌هاي زير صورت گرفت: انجمن ايران‌آمريکا و دفاتر پپسي‌کولا و جنرال موتور.

مجاهدين خلق از سال 1972 تا  1975 بمب‌گذاري‌ها و تخريب اهدافي مثل دفاتر شرکت هواپيمايي پان امريکن، شِل و سازمان‌هاي انگليسي را ادامه داد. مجاهدين خلق از اواسط دهه 1980 به‌خاطر سرکوب دولت و نبود حمايت عمومي از اين گروه، قادر به فعاليت‌هاي تروريستي، همچون اوايل فعاليت‌هايش نبود. مجاهدين خلق در ژوئن 1987 يک بازوي نظامي، به‌نام ارتش آزاديبخش ملي ايران را در شرق عراق و مناطق مرکزي مرز ايران و عراق تشکيل داد. اين گروه در آوريل 1992 از هوادارانش در آمريکا، کانادا، آلمان، انگليس، سوئيس، هلند، سوئد، نروژ، دانمارک و استراليا براي يک حمله تقريباً هم‌زمان به سفارت‌خانه‌ها و تأسيسات ايران استفاده کرد. براساس گزارش بي‌بي‌سي و رويترز در مارس 1994 مجاهدين خلق اعتراف کردند که اعضاي آن‌ها در عمليات‌هاي نظامي به 14 خط‌لوله نفت در شمال خوزستان حمله کرده و آن‌ها را از کار انداختند. آن‌ها مسئوليت 25حمله ديگر را بين هشتم تا هجدهم مارس همان سال نيز برعهده گرفتند.

مجاهدين خلق براي کمک‌هاي مالي و نيروي انساني به‌دنبال ايرانيان خارج‌ از کشوري مي‌گردند که عضو اين سازمان نيستند. بغداد نزديک‌ترين هم‌پيمان و حامي اصلي مجاهدين خلق است. مجاهدين خلق دفاتر و اعضايي در سراسر اروپا، آمريکاي شمالي، خاورميانه و استراليا دارد. اين دفاتر مسئول جمع‌آوري کمک‌هاي مالي مردمي، به‌خصوص از ايرانيان مقيم خارج از کشور، براي نشان دادن حمايت از مجاهدين خلق از طريق سازماندهي فعاليت‌هايي از قبيل راهپيمايي است.

 

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی : 
 
آدرس پست الکترونیک : 
 
متن نظر :