ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

 ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

جریان شناسی نفاق

جریان شناسی نفاق

کتاب جریان شناسی نفاق به روایت تصویر

دهه 50 و 60

مجاهدين‌خلق آميزه‌اي التقاطي از اسلام و مارکسيسم

مجاهدينخلق آميزهاي التقاطي از اسلام و مارکسيسم

به‌نقل از: سرويس اطلاعات امنيتي کانادا

 

سرويس اطلاعات امنيتي کانادا (CSIS)، اصلي‌ترين نهاد اطلاعاتي کانادا و مسئول بررسي تهديدها و تحليل اطلاعات در اين کشور و نهايتاً ارائه گزارش به دولت کاناداست. گزارشي که در ادامه مي‌آيد، نتيجه تحليل و بررسي  اين سرويس اطلاعاتي از سازمان مجاهدين خلق است:

 

سازمان مجاهدين خلق MEK يا MKO

1. سازمان مجاهدين خلق يک جنبش اسلامي، مارکسيستي، نظامي است که عمدتاً از مهاجران ايراني تشکيل شده که براي سرنگوني حکومت ايران تلاش مي‌کنند.

سوابق

2. سازمان مجاهدين خلق در سال 1965 به‌صورت مخفيانه توسط جواناني بنا نهاده شد که عضو سابق «نهضت آزادي» بودند و احساس مي‌کردند رهبرانشان دربرابر غرب بيش از حد ميانه‌رو هستند. مجاهدين خلق بر اهميت دين تأکيد مي‌کرد و معتقد بود که اسلام شيعي مي‌تواند نقش مهمي در انگيزه‌دادن به توده‌ها براي پيوستن به انقلاب عليه شاه داشته باشد.

3. بنيان‌گذاران مجاهدين خلق محمد حنيف‌نژاد، سعيد محسن و علي‌اصغر بديع‌زادگان، از اعضاي «نهضت آزادي ايران» (يا به‌عبارتي نهضت آزادي ايران مهدي بازرگان) بودند؛ اما پس از تظاهرات خونين ژوئن 1963 دريافتند که حزبشان خيلي ميانه‌رو است و علائق زيادي به سياست متعارف دارد.

4. مجاهدين خلق زادة کشمکش با آمريکا و غرب‌گرايي بود که انقلاب ايران را جرقه زد. مجاهدين خلق آميزه‌اي التقاطي و ايدئولوژيک از اسلام و مارکسيسم پديد آورد که در آن از مبارزه مسلحانه و مبارزه تبليغاتي براي نيل به قدرت سياسي استفاده مي‌شد. اين گروه مصمم بود که يک جمهوري دموکراتيک اسلامي را جايگزين جمهوري اسلامي قرار دهد؛ اما سابقه عملکرد 29ساله مجاهدين خلق نشان مي‌دهد در اين گروه خبري از ظرفيت يا اراده براي دموکراسي نيست. مجاهدين خلق در دهه 1970 به اين نتيجه رسيد که خشونت تنها راه ايجاد تغيير در ايران است. بنيان‌گذاران اين گروه نيز عميقاً تحت تأثير جنبش‌هاي چريکي معاصر، به‌خصوص در کوبا، ويتنام و الجزاير قرار داشتند.

5. در طول اين مدت، مجاهدين خلق حملاتي تروريستي در داخل ايران اجرا و براي بي‌ثباتي و سرنگوني رژيم شاه با آيت‌الله خميني همکاري کرد. مجاهدين خلق بزرگ‌ترين، منظم‌ترين و مجهزترين سازمان مخالف در طول انقلاب بود و فعال‌ترين گروه ناراضي ايراني مسلح باقي مانده است. رهبران کميته مرکزي مجاهدين خلق بخش عمده سال 1970 را به‌خاطر فعاليت‌هاي تروريستي اين گروه در ايران در اوت 1971 در زندان گذراندند.

6. مجاهدين خلق در سال 1975 دچار دودستگي اصلي شد و در‌همين‌حال هر دو دسته حملات چريکي انجام مي‌دادند. اين دودستگي نهايتاً منجر به تضعيف سازمان شد.

7. دولت تحت فشار عمومي در سال‌هاي 1977و 1978 اکثر زندانيان مجاهدين خلق را آزاد کرد. مسعود رجوي پس از آن که در دسامبر 1978 از حکم هفت‌ساله زندان رهايي يافت، به‌طور رسمي رهبري مجاهدين خلق را عهده‌دار شد. رجوي طي دوران حبس در زندان قصر رهبري خود را تثبيت‌ کرده و نيروهاي جديد را تحت تأثير قرار داده بود. زندان قصر بستر «فرقه شخصيتي» بود که حول محور مسعود رجوي پرورش يافت. کساني که اين فرقه را رد مي‌کردند به کناري رانده مي‌شدند و بسياري از هواداران شبکه ريزبافتِ زندان، پس از انقلاب، توسط رجوي به رده‌هاي بالاي سازمان ارتقا يافتند.

8. در سال 1979 همان روزي‌که 400 دانشجو سفارت آمريکا در تهران را اشغال نمودند، سازمان مجاهدين خلق اعلاميه‌اي منتشر کرد با اين عنوان: «پس از شاه، اينک نوبت آمريکاست». به‌دنبال تسخير سفارت مجاهدين خلق در محل سفارت حضور فيزيکي و در ممانعت از آزادي آن نقش فعالي داشتند. آنان همچنين به حمايت سياسي از گروگانگيري کمک کردند و با آزادي گروگان‌ها مخالفت مي‌کردند. گروگان‌ها پس از 444 روز اسارت در ژانويه 1981 آزاد شدند. مجاهدين خلق سريعاً اعلام کرد که اولين نيرويي بوده که آشکارا از اشغال سفارت آمريکا پشتيباني کرده است.

9. مجاهدين خلق در برابر نظام آيت‌الله [خميني] نفوذ سياسي خود را از دست داد و پس از خلع بني‌صدر در ژوئن 1981 از رياست‌جمهوري، هدف سرکوب سختگيرانه دولت قرار گرفت. مجاهدين خلق و بني صدر در 19ژوئن1981 از مردم خواستند که در روز 20 ژوئن به خيابان‌ها بيايند تا مخالفت خود را با حزب جمهوري اسلامي که معتقد بودند عامل سقوط بني‌صدر بود، اعلام نمايند. رجوي و بني‌صدر کمي بعد از اين اتفاق به فرانسه گريختند و در آنجا دولت درتبعيد و مقر سياسي خود را تشکيل دادند. از آن هنگام، مجاهدين خلق دوره ترور انقلابي خود را در قالب حملات خشونت‌بار و ستيزه‌جويانه آغاز نمود. در پاييز 1981 مجاهدين خلق به‌طور روزانه ترور، کمين، بمب‌گذاري و حملات انتحاري انجام مي‌داد.

10. رجوي پس از فرار از ايران در سال 1981 «شوراي ملي مقاومت» را در فرانسه پايه‌ريزي کرد. وي بعدها در سال 1986 از فرانسه اخراج شد و به عراق گريخت و در آنجا «ارتش آزاديبخش ملي» را به‌وجود آورد. مريم رجوي (همسر مسعود) تا اوت 1993 به‌عنوان دبيرکل مجاهدين خلق و معاون فرمانده کل ارتش آزاديبخش فعاليت مي‌کرد. او سپس با هدف زمانداري در دوران دولت انتقالي، بين سرنگوني رژيم فعلي و انتخاب رئيس‌جمهور جديد، به‌عنوان «رئيس‌جمهور درتبعيد» ايران انتخاب شد.

ايدئولوژي

11. در اوايل دهه1980 تغييرات عمده‌اي در ايدئولوژي مجاهدين خلق رخ ‌داد: دورشدن از احساسات ضدغربي گروه و نزديکي با غرب براي ترغيب آن به حمايت از گروه به‌منظور سرنگون‌کردن دولت کنوني ايران. مجاهدين خلق همچنين به‌شکلي از فرقه تبديل شد که شديداً به رجوي رهبر گروه وفادار بود. مجاهدين خلق قدرت‌هاي نامحدودي را در اختيار رجوي قرار داده است. او اعلام کرده که هدف نهايي، انقلاب در ايران است و ديگر اينکه هدف وسيله را توجيه مي‌کند. از نظر داخلي، رجوي با سرکوب مخالفان و ردّ ديدگاه‌هاي متضاد، سازمان را با استبداد اداره مي‌کند.

تبليغات

12. مجاهدين خلق يک واحد کارآمد تبليغاتي ايجاد کرده که تلاش مي‌کند تلاش‌هاي اين گروه را از نظر بين‌المللي موجه جلوه دهد. کارکرد اصلي اين واحد، اين است که مجاهدين خلق را به‌عنوان جايگزين رژيم کنوني ايران معرفي کند و بدين‌ترتيب هواداران جديد و حمايت مالي و سياسي غرب را جلب نمايد. شوراي ملي مقاومت توزيع‌کننده فعالِ تبليغات بيرونيِ گروه است و هنگام لابي با دولت‌هاي خارجي، به‌منظور جلب حمايت از اين نوع تبليغات استفاده مي‌کند.

مجاهدين خلق از پروپاگاندا و تبليغات داخلي به‌عنوان وسيله‌اي براي تلقين و شستشوي مغزي استفاده مي‌کند؛ مثلاً سرود شوراي ملي مقاومت که هنگام تمرينات نظامي پخش مي‌شود حاوي اين عبارت است: «ايران رجوي است، رجوي ايران است. ايران مريم است، مريم ايران است.» از اين تبليغات داخلي براي ترويج فضاي فرقه‌گونه استفاده شده؛ چراکه بسياري از اعضاي مجاهدين خلق رجوي‌ها را همچون خدايان مورد ستايش قرار مي‌دهند.

13. استفاده از اينترنت نيز ابزار مهمي در اشاعه تبليغات مجاهدين خلق بوده است. مجاهدين خلق داراي يک پايگاه اينترنتي است. مجاهدين خلق همچنين تبليغات خود را از طريق چندين ايستگاه ماهواره‌اي راديويي از عراق و برنامه‌هاي تلويزيوني به زبان فارسي که روزانه توسط تلويزيون عراق مخابره مي‌شوند، پخش مي‌کند.

حمايت

حمايت بينالمللي

14. تنها دولتي که مجاهدين خلق را از نظر سياسي و مالي حمايت مي‌کند رژيم تماميت‌خواه صدام حسين است. جداي از حمايت عراق، مجاهدين خلق از سازمان‌هاي پوششي براي جذب حمايت اجتماعات ايراني خارج از کشور استفاده مي‌کند و شرکت‌هايي را که در کشورهاي مختلف توسط مجاهدين اداره مي‌شود براي ايجاد درآمد به‌کار مي‌برد. ساير حاميان شناخته‌شده آنان عبارتند از: «عمل»، احزاب مختلف فلسطيني از جمله «فتح» و «سازمان آزاديبخش فلسطين» و اردن. وزارت خارجه آلمان در ژوئن 1995 از ورود مريم رجوي به آن کشور جلوگيري کرد؛ چراکه او در جهت سرنگوني خشونت‌بار دولت تهران فعاليت مي‌کرد. دولت کلينتون از تعامل با مجاهدين خلق خودداري کرده و در تاريخ 8اکتبر1997 طبق قانون جديد ضدتروريسم اين سازمان را به فهرست گروه‌هاي تروريستي افزود.

حمايت در داخل ايران

15. اين گروه گرچه نيروي درخور توجهي در تبعيد باقي مانده؛ اما بخش عمده‌اي از محبوبيت خود در ايران را به‌خاطر همکاري آشکار با صدام حسين رئيس‌جمهور عراق، به‌خصوص در طول جنگ ايران و عراق، از دست داده است. اين فقدان حمايت عمومي، اعتبار ادعاهاي مجاهدين خلق را مبني‌بر اينکه جايگزين سياسي موفق براي دولت کنوني ايران هستند زير سؤال مي‌برد.

رويههاي استاندارد عملکرد

شيوههاي فعاليت

16. مجاهدين خلق با تأکيد بر استفاده از تبليغات و خشونت، مبارزه‌اي جهاني را عليه دولت ايران هدايت مي‌کند. شيوه‌هاي فعاليت مجاهدين خلق عبارتند از: ترور، بمب‌گذاري، ربايش، حملات غافلگيرانه، حملات انتحاري، حملات مرزي، تبليغات و راهپيمايي‌هاي خياباني.

اهداف

17. مجاهدين خلق اصولاً مسئولان دولت ايران، ساختمان‌ها و منافع اين کشور در خارج را هدف قرار مي‌دهد. اگرچه مجاهدين خلق از اشغال سفارت آمريکا در سال 1979 حمايت و به ‌قتل حداقل شش آمريکايي اعتراف کرده، اينک به‌دنبال همکاري با آمريکاست؛ اما درصورتي‌که آمريکا، بريتانيا و فرانسه درقبال حملات موشکي و هوايي ايران عليه مجاهدين خلق و پايگاه‌هاي کردهاي ايراني درعراق واکنشي نشان ندهند ممکن است اين گروه اقداماتي را عليه اين کشورها انجام دهد. روابط اقتصادي رو‌به‌رشد بين دولت‌هاي غربي، مثل آلمان و فرانسه با ايران نيز باعث تشديد اختلافات شده است.

سازمان کنوني

موقعيتهاي مکاني بينالمللي

18. اين گروه براي اجراي مبارزات تبليغاتي خود، دفاتري را در غرب و در اروپا، آمريکا، کانادا، استراليا و خاورميانه تأسيس کرده است. مقر سياسي مجاهدين خلق در اروپا در اورسورواز فرانسه قرار دارد. اين گروه 13 نمايندگي بزرگ و 170 نمايندگي کوچک در کشورهاي مختلف دارد. اين نمايندگان مسئول هماهنگي روابط عمومي گروه هستند و با فعاليت خود توانسته‌اند مجاهدين خلق را به سازمان‌يافته‌ترين گروه اپوزيسيون ايراني تبديل کنند.

رابطه با:

الف) شوراي ملي مقاومت

19. شوراي ملي مقاومت يک گروه مادر با 235 عضو است که در پاريس قرار دارد. اين شورا از گروه‌هاي مختلف مقاومت ايران و شش سازمان ديگر، ازجمله 229 نماينده سياسي، تشکيل شده است. مسعود رجوي در رأس اين شورا قرار دارد و اکثريت اعضاي آن را اعضاي مجاهدين خلق يا ارتش آزاديبخش ملي تشکيل مي‌دهند. اين شورا 10 دفتر در آمريکا و ديگر کشورها در سراسر دنيا دارد.

ب) ارتش آزاديبخش ملي ايران

20. مسعود رجوي ارتش آزاديبخش ملي را در سال 1987 و با کمک صدام حسين در عراق بنا نهاد. هدف ارتش آزاديبخش ملي سرنگوني دولت اسلامي تهران است و مبارزان آن به‌طور مکرر با عبور از مرز عراق، حملاتي را عليه ايران انجام مي‌دهند. اين ارتش پنج پايگاه بزرگ و چندين پايگاه کوچک در بخش مياني مرز ايران و عراق دارد. قواي نظامي اين ارتش حدود 5000  زن و مرد است. مقر ارتش آزاديبخش در پادگان اشرف در نزديکي بغداد است.

مجاهدين خلق در کانادا

21. در تاريخ 5آوريل1992 حدود 40 نفر با چوب، ديلم و چماق به سفارت ايران در اتاوا حمله و چندين نفر را مجروح کردند. اين افراد غالباً از اعضاي مجاهدين خلق بودند که به حمله هوايي ايران به يکي از پايگاه‌هاي مجاهدين در عراق اعتراض داشتند. اين اقدام نشان‌دهنده سطح بالاي سازماندهي و تعهد اعضاي اين سازمان در کاناداست. در کنار اين حمله، سفارت‌هاي ايران در 13 کشور مختلف از جمله استراليا، فرانسه، سوئد، دانمارک، نروژ، آلمان، سوئيس و هئيت ايران در سازمان ملل در نيويورک به‌طور هم‌زمان مورد هجوم قرار گرفتند.

22. در تاريخ 26مارس1993 رباب فرحي‌مهدويه، يکي از اعضاي اصلي سازمان مجاهدين و آن‌طور که گفته مي‌شود مغزمتفکر حمله به سفارت، از کشور اخراج و به انگلستان بازگردانده شد.
دادگاه فدرال، ضمن تأييد تصميم دولت اعلام کرد که وي طبق بخش (1)40 از قانون مهاجرت اجازه ورود به کانادا را ندارد. مشارکت مهدويه با مجاهدين در کانادا بسيار عميق توصيف شده است.

 

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی : 
 
آدرس پست الکترونیک : 
 
متن نظر :