ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

 ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

جریان شناسی نفاق

جریان شناسی نفاق

کتاب جریان شناسی نفاق به روایت تصویر

دهه 50 و 60

مجاهدين خلق دفتر نخست‌وزير ايران را منفجر کرد

مجاهدين خلق دفتر نخستوزير ايران را منفجر کرد

به‌نقل از: فدراسيون دانشمندان آمريکا

 

فدراسيون دانشمندان آمريکا (FAS)، سازمان غيرحزبي مستقر در واشنگتن، در تلاش است تحليل‌هايي علمي و راه‌حل‌هايي براي مقابله با تهديدات جدي عليه امنيت بين‌المللي و ملي آمريکا ارائه دهد. آنچه در ذيل مي‌آيد گزارشي است که جان پايک يکي از محققان اين موسسه در تاريخ 13ژوئيه2004  درباره مجاهدين خلق تهيه کرده است:

سازمان مجاهدين خلق ايران

MEK، MKO، ارتش آزاديبخش ملي ايران (NLA)، (PMOI)، انجمن دانشجويان ايراني مسلمان، شوراي ملي مقاومت (NCR)، شوراي ملي مقاومت ايران (NCRI)

توصيف

فلسفه مجاهدين خلق، اسلام و مارکسيسم را درهم مي‌آميزد. اين سازمان که در دهه 1960 بنا نهاده شد بعد از انقلاب اسلامي سال 1979 از ايران طرد شد و از اواخر دهه1980 تحت حمايت همه‌جانبه رژيم سابق عراق به‌رهبري صدام حسين قرار گرفت. تاريخچه مجاهدين خلق مملو از حملات تروريستي عليه غرب و عليه منافع نظام مذهبي ايران در داخل و خارج از کشور است. مجاهدين خلق به‌دنبال سرنگوني حکومت ايران و جايگزيني آن با رهبري خود گروه است.

فعاليتها

مجاهدين خلق در فعاليت‌هاي جهاني خود عليه دولت ايران بر تبليغات و استفاده گهگاه از تروريسم تأکيد مي‌کند. اين گروه در طول دهه 1970 پرسنل نظامي و شهروندان غيرنظامي آمريکايي را که در پروژه‌هاي دفاعي در تهران کار مي‌کردند به ‌قتل رساند و در اشغال سفارت آمريکا در تهران دخالت داشت. مجاهدين خلق در سال 1981 بمب‌هايي را در مقر حزب جمهوري اسلامي و دفتر نخست‌وزير منفجر کرد که طي آن‌ها هفتاد مسئول عالي‌رتبه ايران، ازجمله آيت‌الله سيدمحمد بهشتي رئيس دادگستري، رئيس‌جمهور محمدعلي رجايي و نخست‌وزير محمدجواد باهنر کشته شدند. بغداد تقريباً در اواخر جنگ ايران و عراق در سال‌هاي 1980 تا 1988 مجاهدين خلق را با تجهيزات نظامي مسلح و به جنگ با نيروهاي ايراني اعزام کرد. اين گروه در سال 1991 به دولت عراق کمک کرد تا شورش شيعيان و اکراد در جنوب و شمال عراق را سرکوب کند. مجاهدين خلق در آوريل 1992 تقريباً به‌صورت هم‌زمان به سفارت‌هاي ايران در 13 کشور حمله کرد و توانايي اين گروه در اجراي عمليات در مقياس بزرگ را نشان داد. مجاهدين خلق در آوريل 1999 افسران نظامي برجسته [ايراني] را هدف قرار داد و معاون ستاد کل نيروهاي مسلح اين کشور را ترور کرد. اين گروه در آوريل 2000 تلاش کرد فرمانده نيروهاي نصر، گروه مسئول هماهنگي خط مشي‌ها در عراق، را ترور کند. شتاب معمول عمليات ضدايراني سازمان مجاهدين خلق در فوريه 2000 و در طول «عمليات بهمن بزرگ» افزايش يافت که طي آن  گروه حملات متعددي را عليه ايران انجام داد. در سال‌هاي 2000 و 2001 مجاهدين خلق در حملات خمپاره‌اي و حملات غافلگيرانه عليه واحدهاي نظامي و پليس ايران و ساختمان‌هاي دولتي نزديک مرز ايران و عراق دخالت داشت، هرچند که فعاليت‌هاي تروريستي مجاهدين خلق در ايران تا پايان سال 2001 کاهش يافت. براي مثال اين گروه در فوريه 2000 طي حملاتي خمپاره‌اي در تهران دفاتر رهبر و رئيس‌جمهور ايران را هدف قرار داد. هواپيماهاي ائتلاف در طي عمليات «آزادي عراق» پايگاه‌هاي مجاهدين خلق را بمباران کردند و نيروهاي زميني ائتلاف در مي 2003، مجاهدين خلق را وادار به تسليم کردند. نيروهاي ائتلاف بايستي درباره آينده مجاهدين خلق تصميم‌گيري کنند.

قوا

حدود 3800 عضو در اردوگاه اشرف، پايگاه اصلي اين سازمان در نزديکي بغداد، تحت کنترل نيروهاي ائتلاف قرار دارند. طبق يکي از مفاد آتش‌بس، گروه سلاح‌هاي خود ازجمله تانک، زره‌پوش و توپخانه سنگين را تحويل داد.

موقعيت مکاني/حوزه عمليات

نيروهاي امنيتي ايران در دهه1980 رهبران مجاهدين خلق را مجبور کردند که به فرانسه بگريزند. تقريباً تمام واحدهاي مسلح اين گروه پس از استقرار در عراق در سال 1987 در پايگاه‌هاي مستحکمي در نزديکي مرز ايران جاي گرفتند. از زمان عمليات آزادسازي عراق، بخش عمده اين گروه به اردوگاه اشرف محدود شده، اگرچه که ساختار حمايتي خارج از کشور اين گروه، همراه با حاميان و اعضايش در سراسر اروپا و آمريکاي شمالي، باقي ‌مانده است.

کمک خارجي

مجاهدين خلق تا قبل از عمليات آزادي عراق تمام حمايت نظامي و بخش اعظم کمک‌هاي مالي خود را از رژيم سابق عراق دريافت مي‌کرد. اين گروه همچنين براي فريب ايرانيان خارج از کشور و جذب کمک از آن‌ها از سازمان‌هاي پوششي استفاده کرده است.

 

 

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی : 
 
آدرس پست الکترونیک : 
 
متن نظر :