ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

 ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

جریان شناسی نفاق

جریان شناسی نفاق

کتاب جریان شناسی نفاق به روایت تصویر

دهه 70 و 80

فرانسه 159نفر از اعضاي مجاهدين خلق را بازداشت کرد

فرانسه 159نفر از اعضاي مجاهدين خلق را بازداشت کرد

به‌نقل از: آسوشيتد پرس

 

پليس فرانسه در تاريخ 17ژوئن2003 با حمله به مقر مجاهدين خلق تعدادي از اعضاي اين گروه ازجمله مريم رجوي را دستگير کرد. گزارش «الين گنلي» خبرنگار آسوشيتدپرس از اين حملات در ادامه مي‌آيد:

نيروهاي ويژه و تادندان‌مسلح پليس، سه‌شنبه به محل سکونت يک گروه مخالف ايراني يورش بردند و افرادي را به اتهام طراحي حملات تروريستي در فرانسه و ايجاد پايگاه حمايتي براي عمليات خارج از کشور دستگير کردند.

اين حملات چشمگير، يک ماه پس از خلع‌سلاح شاخه نظامي مجاهدين خلق در عراق توسط نيروهاي آمريکايي صورت گرفت. اين سازمان که توسط آمريکا و اتحاديه اروپا به‌عنوان سازماني تروريستي طبقه‌بندي شده در تلاش است رژيم مذهبي ايران را سرنگون کند.

مقامات فرانسه 159 نفر را در حمله به اين مجتمع در شمال پاريس و 12 نقطه ديگر در خارج از شهر دستگير کردند. مقامات 3/1ميليون دلارِ آمريکا را که تقريباً همگي 100 دلاري بودند همراه با مقاديري رايانه و تجهيزات مخابراتي‌ماهواره‌اي توقيف کردند.

«دومينيک پربن» وزير دادگستري در راديو فرانس‌اينفو گفت: «اين موضوع به مبارزه با فعاليت‌هاي تروريستي مربوط است که در خاک فرانسه انجام مي‌شوند.»

اين يورش در بحبوحه تظاهرات دموکراسي‌خواهي در خيابان‌هاي ايران و در هنگامي رخ ‌داد که اروپايي‌ها از رژيم اسلامي مي‌خواهند اجازه بازرسي بين‌المللي از سايت‌هاي هسته‌اي‌اش را فراهم کند. تهران از رواداري کشورهاي غربي براي فعاليت مجاهدين خلق در اين کشورها و در عين حال اتهام ايران به ارتباط با سازمان‌هاي تروريستي خاورميانه گلايه کرده بود.

مشخص نيست اين يورش‌هايي که فرانسه مي‌گويد از يک ماه پيش طراحي شده بودند به ناآرامي‌ها در ايران ارتباط دارند يا خير.

اين حملات، اعتراض هواداران [مجاهدين خلق] را به‌دنبال داشت؛ براي مثال شخصي بيرون سفارت فرانسه در لندن خود را به آتش کشيد. پليس آلمان در هامبورگ، 50  معترض را به‌خاطر ورود به داخل کنسولگري ايران و شکستن اثاثيه دستگير کرد.

دولت ايران که مجاهدين خلق را يک سازمان تروريستي مي‌نامد اين حملات را ستود. حميدرضا آصفي سخنگوي وزارت خارجه ايران به خبرنگار ايرنا گفت: «ما انتظار داشتيم که مقامات فرانسه عليه آنان اقدام کند.»

دولت فرانسه هدف اين حملات را جلوگيري از گسترش عمليات‌هاي مجاهدين خلق در خاک فرانسه اعلام کرد.

وزير کشور نيکولا سارکوزي با اشاره به خلع‌سلاح شاخه نظامي اين سازمان، ارتش آزاديبخش ملي ايران، در ماه مي به قانون‌گذاران گفت: «اين گروه، به‌خصوص بعد از حمله به عراق، قصد داشت فرانسه را به پايگاه پشتيبان خود تبديل کند. ما چنين چيزي را نمي‌پذيريم.»

بامداد روز سه‌شنبه، بيش از 1300 پليس با شکستن درها به مجتمع محصور مجاهدين خلق در اورسورواز وارد شدند. اين مکان که در شمال پاريس قرار دارد به‌عنوان مقر مجاهدين خلق استفاده مي‌شود.

در ميان بازداشت‌شدگان يک چهره کليدي وجود داشت: مريم رجوي و صالح رجوي، همسر و برادر رهبر گروه مسعود رجوي که در عراق مستقر است.

به‌گفته وزير کشور فرانسه، اين حملات به دستور قاضي ضدتروريسم فرانسه، ژان لويي بروگيه «به‌خاطر مشارکت جنايي در طراحي حملات تروريستي و حمايت مالي از يک گروه تروريستي» انجام شدند.

مسئولان فرانسوي در سال 2001 تحقيقاتي را درباره ارتباطات مشکوک تروريستي مجاهدين خلق آغاز کردند.

به‌گفته مسئولان قضايي، دادستان‌هاي پاريس «حمايت مالي از يک گروه تروريستي» را هفته گذشته به اين پرونده اضافه کردند.

اين گروه حملات را غيرقانوني خواند و محکوم کرد.

 

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی : 
 
آدرس پست الکترونیک : 
 
متن نظر :