ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

 ماهنامه راه‌نما شماره ۱۴

جریان شناسی نفاق

جریان شناسی نفاق

کتاب جریان شناسی نفاق به روایت تصویر

دهه 50 و 60

گزارش «کدام مسير به ايران مي‌رسد؟» که در سال 2009 توسط انديشکده بروکينگز در واشنگتن منتشر شد، برخي از گزينه‌هاي راهبردي جديد آمريکا در قبال ايران را به‌طور مشروح توضيح مي‌دهد. فصل هفتم اين گزارش، به موضوع انگيزشِ شورش و حمايت از گروه‌هاي اپوزيسيون ايراني مي‌پردازد.

فدراسيون دانشمندان آمريکا (FAS)، سازمان غيرحزبي مستقر در واشنگتن، در تلاش است تحليل‌هايي علمي و راه‌حل‌هايي براي مقابله با تهديدات جدي عليه امنيت بين‌المللي و ملي آمريکا ارائه دهد. آنچه در ذيل مي‌آيد گزارشي است که جان پايک يکي از محققان اين موسسه در تاريخ 13ژوئيه2004 درباره مجاهدين خلق تهيه کرده است:

سرويس اطلاعات امنيتي کانادا (CSIS)، اصلي‌ترين نهاد اطلاعاتي کانادا و مسئول بررسي تهديدها و تحليل اطلاعات در اين کشور و نهايتاً ارائه گزارش به دولت کاناداست. گزارشي که در ادامه مي‌آيد، نتيجه تحليل و بررسي اين سرويس اطلاعاتي از سازمان مجاهدين خلق است:

اداره تحقيقات فدرال آمريکا (FBI) چکيده‌اي از سوابق، سير تکاملي، ساختار و ايدئولوژي مجاهدين خلق را در سال 1987 منتشر کرد که در آن اشاره شده «از اطلاعاتي استفاده شده که از اسناد عمومي به‌دست آمده و شرح حال مشروح اين سازمان نيست». «در اين تحقيق از داده‌هايي استفاده شده که در کتاب‌هاي تحقيقاتي، مقاله‌هاي مجلات و روزنامه‌هاي مختلف، متون مجاهدين خلق و ديگر منابع موجود در دسترس بوده است.»

يکي از اسناد دادگاه استيناف آمريکا به تاريخ 25ژوئن1999 به گزارش اطلاعاتي آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (CIA) درباره مجاهدين خلق اشاره مي‌کند. CIA در اين گزارش مجاهدين خلق را بزرگترين و فعال‌ترين گروه مخالف ايراني معرفي مي‌کند که هدف اصلي آن براندازي دولت ايران و پس از آن پايه‌گذاري يک جمهوري غيرديني است.

« قبلی 1 2 بعدی »